عوارض دیابت

بیماری دیابت

امروزه بیماری دیابت بسیار شایع است و البته با توجه به اهمیت بیماری قند خون(بالا یا پایین ) نیاز است تا شما مواردی که در جهت رفع این بیماری حائز اهمیت  است را آموزش ببینید و درمان های لازم را برای مهار و یا کنترل این بیماری در نظر بگیرید. دقت در اتخاب پزشک مورد نظر اهمیت ویزه ای در کنترل دیابت دارد ، زیرا تجویز دارو و یا درمان های لازم برای دیابت نیاز به تجربه و تخصص خواهد داشت .
در صورت تشخیص به هنگام دیابت درمان آن ساده خواهد بود و البته باید به متخصص غدد و متابولیسم مراجعه نمایید تا شیوه های درمانی مورد نیاز برای شما در نظر گرفته شود، در صورتی که این بیماری تشخیص داده نشود و درمان های تخصصی برای ان انجام نپذیرد. ممکن است عوارض بی شماری را برای فرد مبتلا در بر داشته باشد.

عوارض بیماری دیابت

بیماری دیابت برای مبتلایان همراه با عوارضی است که برخی از آن ها جبران پذیر و برخی جبران نا پذیر هستند، رعایت رژیم غذایی و ورزش مرتب می تواند تاثیر به سزایی در کنترل دیابت داشته باشد از این رو نیاز است تا شما علاوه بر مصرف داروهای مورد نیاز شیوه های کنترل و درمان دیابت را نیز انجام بدهید .
به طور کلی عوارض بیماری دیابت دو دسته خواهد بود :

  • عوارض بلند مدت
  • عوارض کوتاه مدت

معمولا عدم کنترل دیابت (قند خون بالا و یا پایین ) در طولانی مدت، باعث آسیب رسیدن به اعضای مختلف بدن می شود ، این عوارض به دو دسته بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم می شود که شرح هر کدام به قرار زیر است:

عوارض بلند مدتComplications

نابینایی: تحت کنترل نبودن قند خون، اثر تخریب کننده ای روی عروق شبکیه چشم داشته و می تواند موجب بروز تاری دید و نابینایی شود.

آسیب کلیوی: کلیه ها نیز در صورت بالا بودن قند خون، آسیب دیده و دیالیز را به دنبال خواهد داشت.

پای دیابتی: عدم کنترل قند خون و عدم مراقبت صحیح از پاها، موجب ایجاد زخم هایی در پا می شود. این زخم ها می تواند به از کار افتادگی و قطع پاها منجر شود. علاوه بر کنترل قند، هر روز پاهای خود را معاینه نمایید و کفش مناسب بپوشید.

بیماری های قلبی و عروقی: دیابت کنترل نشده، احتمال حمله قلبی، سکته مغزی و فشار خون را افزیش می دهد.

عوارض عصبی: اعصاب حسی و حرکتی اندام ها مخصوصاً پاها در اثر قند خون بالا دچار آسیب می شوند که معمولاً به صورت بی حسی و گز گز کف پا خود را نشان می دهد. از دیگر عوارض عصبی، می توان به ناتوانی جنسی در آقایان اشاره کرد.

عفونت لثه و دندان: افراد دیابتی بیشتر در معرض خطر عفونت لثه ها و پوسیدگی و لق شدن دندان ها هستند. لذا توصیه می شود بهداشت دهان و دندان را دقیقاً رعایت کنید.

عوارض-دیابت

عوارض کوتاه مدت

کُمای دیابتی: اگر قند خون بیش از حد بالا باشد، فرد در معرض خطر اسیدی شدن خون (کتو اسیدوز دیابتی) و حتی رفتن به کُمای دیابتی خواهد بود.

چرا برخی اوقات قند خون بیش از اندازه بالا می رود؟ مصرف نکردن انسولین یا قرص، پرخوری، کاهش فعالیت فیزیکی، استرس و فشارهای عصبی، عفونت، جراحت یا بیماری های دیگر از عوامل بالا رفتن قند خون هستند.

توجه: در بسیاری از موارد، قند خون بالا هیچ کدام از علائم فوق را ندارد و شما فقط با اندازه گیری قند خون در آزمیشگاه و یا با دستگاه متوجه آن می شوید. اگر قند خونتان بیش از حد بالا رفت، با فواصل زمانی کمتری قندتان را اندازه گیری کنید. در صورت وجود کتون در ادرار با پزشک معالجه تان تماس بگیرید. مصرف دارو و انسولین را طبق برنامه ادامه دهید و مایعات بدون قند بیشتری بنوشید. در صورت عدم وجود کتون در ادرار، به فعالیت بدنی بپردازید.

Hypo» هیپوگلیسمی (قند خون پایین): اگر همواره از مقدار قند خونتان آگاه نباشید و قندتان بیش از حد پایین آید، ممکن است منجر به ضعف یا بیهوشی شود.

» دلایل هیپوگلیسمی: مصرف انسولین یا دارو بیش از حد عادی، فعالیت فیزیکی بیش از حد عادی، حذف یک وعده یا میان وعده غذایی.

Hypo_2» علائم هیپوگلیسمی: تپش قلب، گرسنگی شدید، لرزش بدن، عرق سرد، درد شکم و تهوع، پوست سرد و رنگ پریده، اختلال دید، سردرد، خستگی و بی حالی، خواب آلودگی، از دست دادن تمرکز، اختلال در صحبت کردن.

توجه: برای اطمینان از هیپوگلیسمی حتماً قند خونتان را اندازه گیری کنید. اگر از وقوع هیپوگلیسمی مطمئن شدید، مقداری مواد قندی یا مایعات شیرین میل نمایید. مثلاً چند حبه قند یا مقداری آب میوه مناسب می باشد.

انتخاب متخصص دیابت برای درمان دیابت

یکی از مهم ترین مسائل قبل از درمان بیماری های دیابت مراجعه به متخصص غدد و متابولیسم است ، شما با مراجعه به متخصص دیابت می توانید از میزان قند خون ، روش های کنترل ، درمان قطعی، کنترل دیابت و … آگاه شوید و با خیالی آسوده تحت درمانی قرار بگیرید که در آینده ی نزدیک نتایج درخشانی را به شما ارائه خواهد داد .
بنابراین دقت در انتخاب پزشک باعث می شود تا تجارب و تبحر لازم برای درمان بیماری شما حتی در زمان شیوع بیماری و گسترش ان به کار گرفته شود و شما را از ایجاد و بروز عوارض نادر و جبران ناپذیر محسون دارد .
برای دریافت اطلاعات جامع در رابطه با بیماری دیابت و دریافت رژیم و داروهای مناسب برای کنترل آن می توانید به دکتر مهران زمان زاده ، دارای برد تخصصی غدد و متابولیسم ، متخصص دیابت مراجعه نمایید .

برچسب گذاری توسط , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/gomnamii/public_html/wp-includes/functions.php on line 3778