انواع ارتودنسی

ارتودنسی دندان

همه ی ما علاقه مندیم که دندان های مرتبی داشته باشیم تا بتوانیم با آرامش خاطر لبخندی زیبا بزنیم. اما اغلب افراد دارای دندان های نامرتب هستند و به این فکرند که دندان هایشان را مرتب و زیبا سازند.
ارتودنسی را معمولا برای زیبایی دندان ها و برقراری رابطه بین دندانی و فکی انجام می دهند. البته با انجام ارتودنسی می توانید از پوسیدگی هایی که بر اثر نامرتبی و روی هم قرار گرفتن دندان ها ایجاد می شود جلوگیری نمود.
در واقع به کمک ارتودنسی می توان نامنظمی و مشکلات موجود در فک و همچنین عدم تناسب آن را رفع نمود.

انواع ارتودنسی

•  ارتودنسی متحرک
•  ارتودنسی با براکت های فلزی
•  ارتودنسی دایمون
•  ارتودنسی  براکت های همرنگ دندان
•  ارتودنسی نامرئی
•  ارتودنسی از پشت دندان یا سیستم لینگوال (ارتودنسی زبانی)

ارتودنسی ثابت و متحرک

ارتودنسی ثابت بدین معناست که در طول درمان نیازی به خارج نمودن آنها از دهان توسط بیمار وجود ندارد. اجزای اصلی تشکیل دهنده ی آنها براکت و سیم است. اما ارتودنسی متحرک بدین معناست که فرد می توان دستگاه را از دهان خود خارج کند، اما این کار باید تحت نظر پزشک و طبق تجویز وی باشد تا مشکلی پیش نیاید.

 ارتودنسی دندانی

ارتودنسی با براکت های فلزی

براکت های فلزی رایج ترین نوع بریس ها هستند و در اغلب موارد برای بیماران از این نوع ارتودنسی استفاده می شود. این براکت ها از فولاد ضد زنگ با کیفیت بالا ساخته می شوند و دندان های فرد را به راحتی صاف می نمایند. همچنین فرد می تواند از الاستیک های رنگی برای ایجاد ظاهر جذاب تر و شاداب تر استفاده کند.

ارتودنسی دایمون

این نوع ارتودنسی از فلز مشابه بریس های فلزی ساخته می شود و نیازی به استفاده از الاستیک ندارد. این نوع ارتودنسی ها به تعداد جلسات درمانی کمتر و سایش کمتر نیاز دارند. بریس های دایمون از فلز، سرامیک و یا براکت های شفاف ساخته می شوند و هم اندازه بریس های فلزی است. در این بریس ها از گیره های مخصوص جهت نگه داشتن سیم های ارتودنسی جهت هدایت دندان ها به محل صحیح استفاده می شود. یکی از مهم ترین مزیت های این گیره ها این است که به دندان ها فشار کمتری وارد می کنند و نیاز کمتری با اصلاح دارند.

ارتودنسی با براکت های همرنگ دندان

بریس های سرامیکی یا همرنگ دندان از مواد اولیه شفاف ساخته می شوند و به همین دلیل کمتر جلب توجه می کنند. این نوع بریس ها معمولا برای افرادی که به زیبایی صورت اهمیت زیادی می دهند مانند جوانان استفاده می شود. این نوع بریس های نیاز به مراقبت بیشتری دارند زیرا این بریس ها بزرگتر و شکننده تر از بریس های فلزی عادی هستند. این نوع بریس ها معمولا برای دندان های بالای پیشین در دهان استفاده می شوند.

ارتودنسی نامرئی

این نوع ارتودنسی مجموعه ای از سینی های نامرئی است که علاوه بر نامرئی بودن متحرک نیز هستند و برای فرد محدودیتی نخواهد داشت. بیمار می تواند در طول دوره درمان به راحتی غذا و نوشیدنی میل کند و همچنین از مسواک و نخ دندان استفاده کند و باعث سایش در داخل دهان نمی شود.

ارتودنسی زبانی

این نوع بریس ها در پشت دندان مخفی شده و در هنگام خندیدن معلوم نمی شوند. این نوع بریس ها با توجه به شکل دندان بیمار از فلز ساخته می شوند. این نوع ارتودنسی برای افرادی زیر مناسب می باشد:
•  ورزشکاران
•  مدل ها
•  بازیگران
•  نوازندگان آلات موسیقی

ارتودنتیست

زمان مناسب انجام ارتودنسی

زمان مناسب انجام ارتودنسی بستگی به نوع ناهنجاری دارد. افرادی که مشکلات اسکلتی دارند مثلا فک بالای آنها جلوتر از موقعیت طبیعی است یا اینکه فک پایین از حالت طبیعی عقب تر است، بهترین زمان برای انجام ارتودنسی قبل از بلوغ است زیرا می توان از رشد کودکان و نوجوانان برای درمان این ناهنجاری های استفاده نمود. بنابراین دختران بهتر است در سن ۹ سالگی و پسران در سن ۱۱ سالگی این نوع درمان را شروع نمایند.
اما در صورتی که مشکل تنها مربوط به دندان است محدودیت سنی وجود ندارد. معمولا از سن ۴ سالگی تا زمانی که فرد دندان دارد می توان ارتودنسی را انجام داد. بیشتر مشکلات ارتودنسی در سن ۷ سالگی پیش می آید زیرا در این سن بیشتر دندان های جلویی در آمده اند. از وقتی که دندان های دائمی رویش پیدا می کنند تا حدود سن ۱۲ تا ۱۵ سالگی می توان تغییرات استخوانی و عضلانی مانند بزرگ کردن فک را انجام داد. اگر بخواهیم بهترین رنج سن را برای درمان ارتودنسی با دستگاه ثابت معرفی کنیم ۱۲ سالگی را می توانیم بهترین سن معرفی نماییم.

برچسب گذاری توسط , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 12 =


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/gomnamii/public_html/wp-includes/functions.php on line 3778